مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آخرین موضوعات
نکاتی برای سلامتی شما هنگ...
انجمن: آموزش اولیه سخت افزار
آخرین‌ارسال: الحان
09-15-2020, 11:26 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 8
حمل و نقل لپ تاپ
انجمن: آموزش اولیه سخت افزار
آخرین‌ارسال: الحان
09-07-2020, 09:19 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 14
مشکل ارتقاء بایوس Lenovo ...
انجمن: اطلاعات عمومی در زمینه نگهداری از کامپیوتر
آخرین‌ارسال: پیمان
09-07-2020, 09:07 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 18
نکات ضروری در حفظ و نگهدا...
انجمن: آموزش اولیه سخت افزار
آخرین‌ارسال: الحان
09-05-2020, 11:43 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 11
JavaScript Tutorial
انجمن: آموزش زبان سی C
آخرین‌ارسال: ترانه
09-05-2020, 12:12 AM
» پاسخ‌ها: 2
» بازدید: 15
مشکل هنگ کردن دستگاه ایسو...
انجمن: اطلاعات عمومی در زمینه نگهداری از کامپیوتر
آخرین‌ارسال: ترانه
08-27-2020, 10:29 AM
» پاسخ‌ها: 2
» بازدید: 15
باتری لپ تاپ ایسوس شناسائ...
انجمن: اطلاعات عمومی در زمینه نگهداری از کامپیوتر
آخرین‌ارسال: رویا
08-22-2020, 11:00 PM
» پاسخ‌ها: 3
» بازدید: 15
Linear thought vs. system...
انجمن: راهنمائی برای استفاده از تالار انجمنها
آخرین‌ارسال: ترانه
07-17-2020, 12:39 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 28
Unity in Consultation
انجمن: راهنمائی برای استفاده از تالار انجمنها
آخرین‌ارسال: ترانه
07-10-2020, 11:38 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 26
Qualities for Consultatio...
انجمن: راهنمائی برای استفاده از تالار انجمنها
آخرین‌ارسال: ترانه
07-10-2020, 11:33 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 19

 
  نکاتی برای سلامتی شما هنگام کار با رایانه
ارسال‌شده توسط: الحان - 09-15-2020, 11:26 AM - انجمن: آموزش اولیه سخت افزار - بدون‌پاسخ

امروزه کاربرد کامپیوتر در زندگی بشربسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ساعت‌ های متمادی با این وسیله الکترونیکی کار می‌کنند به همین دلیل شناخت عوامل موثر در محیط کار با رایانه اهمیت زیادی دارد. وجود شرایط نامناسب در محیط کاری، عدم توجه به موارد ایمنی هنگام کار با رایانه و استفاده بیش از حد از این ابزار ممکن است در بلند مدت سبب بروز بیماری ها و ناهنجاری ها شود.
بحث مهمی که در این زمینه مطرح است، دانش ارگونومی رایانه می‌ باشد که شامل مطالعه و بررسی عوامل انسانی در ارتباط با رایانه و شیوه‌ های تطبیق ابزارها و وسایل کار با بدن فرد است تا از بروز اثرات ناهنجار جلوگیری شود. درچند سال اخیر تولیدکنندگان تجهیزات رایانه مانند صفحه کلید، ماوس، میز و صندلی و سایر وسایل رایانه سعی می‌کنند تا محصولات را مطابق با اصول ارگونومی طراحی و تولید کنند چرا که رعایت اصول ارگونومی سبب کاهش ضایعات چشم، سردرد و کمر درد کاربران رایانه خواهد شد.

ویژگی های یک محیط کاری مناسب برای کاربران رایانه عبارتند از :
۱- وجود سیستم تهویه مطبوع ، نور کافی و مناسب .

۲- استفاده از میز مخصوص که دارای عرض و ارتفاع استاندارد باشد.

۳- استفاده از صندلی مخصوص رایانه که ارتفاع آن طوری تنظیم شود که ستون فقرات کاربر را آزار ندهد.

۴- استفاده از زیرپایی برای جلوگیری از بی‌حسی پا.

مدت زمان زیادی به صفحه نمایش خیره نشوید، همچنین مراقب باشید تا بصورت مرتب پلک بزنید تا از ضعیف شدن چشم ها جلوگیری کنید.
عادت بدی که بسیاری از افراد دارند این است که هنگامی که چیز جذابی می بینند یا کار تخصصی انجام می دهند، مداوم به مانیتور ذل می زنند و خیره می شوند، این عادت نادرست می تواند باعث آسیب به شبکه های داخلی چشم شود چون با خیره شدن و پلک نزدن، فضای سطحی چشم مرطوب نمی شود و باعث خشک شدن چشم می شود که همین عوارضی را به دنبال دارد. پس سعی کنید به طور مداوم و مرتب پلک بزنید، حتی در شرایط خاص!
ویژگی صندلی مناسب:
ویژگی های صندلی ارگونومیک:
1- ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد. ارتفاع صندلی، 41 تا 52 سانتی متر توصیه می شود.

2- سطح نشیمنگاه صندلی باید دارای طول و عرض 40 تا 48 سانتی متر باشد.برای افراد چاق صندلی های پهن تر توصیه می شود.

3- ضخامت تشک در حدود 4 تا 5 سانتی متر باشد و رویه آن از جنسی باشد که اصطلاحاً بتواند تنفس کند و لبه جلو صندلی، گرد و لبه بیرونی آن، نرم باشد.

4- زاویه پشتی با تشک صندلی، حداقل 95 تا 110 درجه باشد.

5- عرض پشتی صندلی باید حداقل 32 تا 36 سانتی متر باشد.ارتفاع پشتی صندلی را نیز بین 50 تا 82 سانتی متر توصیه می کنند. صندلی باید در قسمت قرار گرفتن گودی کمر (ارتفاع 15 تا 20 سانتی متراز پایین) داری یک قوس محدب و در قسمت پشت دارای یک قوس مقعر باشد.

6- صندلی های مورد استفاده در کار با رایانه بهتر است دسته دار بوده و دسته آن با ارتفاع میز کار مطابقت داشته باشد. همچنین دارای 5 چرخ بوده و چرخان باشد. شیب کف صندلی 5 تا 15 درجه برای تمایل به جلو و 5 درجه تمایل به عقب را امکان پذیر سازد
صحیح نشستن و اصول آن:
نشستن صحیح یک الگوی خاصی دارد: آرنج باید به صورت ۹۰ درجه باشد و پشت بدن کاملا به صندلی تکیه داده شود، مانیتور مقداری از دید مماس و مستقیم باید چشم پایین تر باشد به طوری که به کل مانیتور اشراف داشته باشید. تنظیم نبودن ارتفاع صفحه کلید باعث بروز درد های شانه و پشت خواهد شد. نباید روی صفحه کلید خم شوید. صاف بنشینید و سعی کنید استخوان ستون فقراتتان در یک راستا و صاف قرار گیرد. از قوز کردن یا زاویه دادن به گردن بپرهیزید. از نشستن طولانی روی صندلی اجتناب کنید و هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از سرجای خود برخیزید و کششی به بدن خود بدهید. موس را به فاصله نزدیکی از صفحه کلید قرار دهید. فاصله بیش از حد موس از نمایشگر، عضلات شانه را تحت فشار قرار می دهد

-سلامتی بسیار با ارزش است، باید همیشه قدر آن را بدانید! هر ماه نتایجی از دستاورهای محققین منتشر می شود که در آن اعلام شده است نشستن طولانی مدت پشت میز و کامپیوتر باعث کاهش عمر می شود! اگر بخواهیم از عمر اضافه بگذریم و تا مدت زمانی که زنده هستیم سالم باشیم، باید حداقل فعالیت هایی ورزشی و یا نرمشی انجام دهیم. بهترین روش این است که هر بیست دقیقه، چند دقیقه که وقت زیادی هم تلف نشود، از میز خود خارج شده و در محیط اطراف قدم بزنید، یک لیوان آب بنوشید و مچ دستان خود را گرم کنید یعنی بچرخانید و بدن خود را دچار کش و قوس کنید، خود را به تحرک وادارید و از آن حالت خشک خارج شوید، همین کار باعث می شود که تاثیر به سزایی در سلامت خود بگذارید و سالیان سال بدون هیچ مشکلی پشت میز بنشینید.

سلامت مچ دست و پاها در هنگام کار با کامپیوتر:

هنگام کار با صفحه کلید، مچ دست را روی میز قرار دهید و فقط انگشتانتان را حرکت دهید.
بدن خود را در یک وضعیت متعادل و مناسب نگه دارید، اطمینان حاصل کنید که مچ دستان شما اندکی از آرنج شما پایین تر باشد.. از قرار دادن دست ها به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت بپرهیزید و هر ۲۰ دقیقه یکبار به خودتان استراحت و مچ دست ها را آرام نرمش دهید.
پاهایتان را از زانو خم کرده، طوری که زانو از باسن اندکی بالاتر قرار گیرد.
کف پا را صاف روی زمین قرار داده یا روی یک چهارپایه یا وسیله دیگری قرار دهید.

حتی هنگام کار با تبلت ها، مراقب سلامت خود باشید!
هرچند مهم ترین مزیت تبلت ها و دیگر فناوری های همراه، انعطاف پذیری آنها است و کاربران می توانند در هر حالت و موقعیتی از این فناوری ها استفاده کنند، اما برخی از حالت های بدن در هنگام استفاده از تبلت ها نگرانی های پژوهشگران سلامت و بهداشت را برانگیخته است. پژوهشگران در مورد آسیب های جدی ناشی از استفاده از رایانه لوحی بر عضلات گردن و شانه به کاربران هشدار داده اند. آن ها هشدار داده اند که این خطرات به ویژه زمانی افزایش می یابد که کاربران، تبلت ها را بر روی زانوهای خود قرار می دهند و از آن استفاده می کنند. پژوهشگران دانشگاه هارواد به کاربران توصیه کرده اند هنگام استفاده از تبلت، هر ۱۵ دقیقه حالت بدن و به ویژه گردن خود را تغییر دهند.

چاپ این بخش

  حمل و نقل لپ تاپ
ارسال‌شده توسط: الحان - 09-07-2020, 09:19 PM - انجمن: آموزش اولیه سخت افزار - بدون‌پاسخ

صدمات ناشی از حمل و نقل نادرست لپ‌تاپ یکی از مواردیست که ما همواره در شرکت  به صورت فراوان مشاهده می‌نماییم که متاسفانه در بسیاری موارد باعث از کار افتادن دائمی دستگاه می‌شود. در نظر گرفتن اینکه با رعایت چند نکته ساده می‌توان مانع از بروز بسیاری از این حوادث شد، لزوم رعایت آنها را بیشتر می‌کند.
طریقه درست بلند کردن دستگاه
برای بلند کردن لپ تاپ حتما آن را با دو دست و از قسمت زیرین آن گرفته و به‌هیچ عنوان به‌صورت یک‌دست و یا بدتر از آن؛ از نمایشگر دستگاه برای بلند کردن آن استفاده نکنید. این کار می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در دستگاه بوجود آورد که از آن‌جمله می‌توان به ایجاد خمیدگی در بخش‌های ضعیف دستگاه و یا بروز مشکل در قسمت لولای دستگاه اشاره کرد.
لطفا تکان ندهید!
وقتی لپ‌تاپ در حال کار است صفحات داخلی هارددیسک داینامیکی آن با سرعت حداقل 5200 دور در دقیقه در حال چرخش هستند. پس اگر لپ تاپ روشن را حرکت و یا تکان شدید دهید، فشار زیادی به محور دیسک حافظه جانبی یا هد آن وارد می‌آید که این امر به‌مرور زمان باعث بروز اشکال در کارکرد حافظه جانبی و در نهایت خرابی هارد دستگاه شما می‌شود.

از کیف‌های مناسب استفاده کنید
مهم‌ترین نکته در مورد حمل لپ‌تاپ استفاده از یک کیف مناسب و با کیفیت است. به‌هیچ عنوان برای صرفه‌جویی در هزینه، از کیف های نامرغوب و غیر استاندارد استفاده نکنید. یک کیف استاندارد بایستی متناسب با اندازه دستگاه شما بوده و از لایه‌های محافظتی داخلی برخوردار باشد تا بتواند ضربه‌های معمول مانند ضربه‌های داخل واگن مترو!، اتوبوس، تاکسی و یا هر ضربه غیرارادی دیگر در طول فعالیت‌های روزانه را جذب کرده و به دستگاه منتقل نکند.
سعی کنید از کیفی استفاده کنید که حداقل دارای دو محفظه جداگانه برای نگهداری لپ‌تاپ و لوازم جانبی مثل شارژر و دوشاخه باشد. قرار دادن این وسایل در کنار دستگاه ممکن است به بدنه دستگاه فشار وارد آورده و باعث خرابی صفحه نمایش و دیگر قسمت‌ها شود.
- به هیچ عنوان دستگاهی که روشن است را در کیف قرار ندهید حتی برای مسافت کوتاه ، بهتر است کاملا دستگاه را خاموش کنید.
- هنگامی که از دستگاه استفاده می‌کنید و دستگاه به اصطلاح داغ است و هنوز گرما در محیط دستگاه وجود دارد ، آن را درون کیف قرار ندهید. اجازه دهید تا کاملا دستگاه خنک شود.
- در هنگام مسافرت ، بهتر است لپ تاپ را در جای مناسب قرار دهید، صندوق عقب ماشین مکان مناسبی برای لپ تاپ نیست.
- گرما و سرما برای لپ تاپ اصلا مناسب نیست، در هنگام مسافرت حتما به این نکته دقت کنید، به همین دلیل صندوق عقب ماشین مکان مناسبی محسوب نمی شود.
- حدالامکان لپ تاپ را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
–هنگام حمل دستگاه، لوح فشرده داخل درایو نوری را خارج کنید.
–در جابه‌جایی‌های بلند مدت، اطمینان حاصل کنید که دستگاه خاموش بوده و در وضعیت Sleep قرار ندارد.
– همواره از قرار داشتن باتری دستگاه در محل خود و قفل بودن ضامن آن اطمینان حاصل کنید. عدم توجه به این موضوع و بروز تکان‌های شدید می‌تواند موجب حرکت باتری در جای خود شده و باعث آسیب‌های جدی به دستگاه شود.

چاپ این بخش

  مشکل ارتقاء بایوس Lenovo Ideapad L340-15IWL
ارسال‌شده توسط: پیمان - 09-07-2020, 09:07 AM - انجمن: اطلاعات عمومی در زمینه نگهداری از کامپیوتر - بدون‌پاسخ

مشکل ارتقاء بایوس Lenovo Ideapad L340-15IWL

در هنگام ارتقاء بایوس دستگاه Lenovo Ideapad L340-15IWL  کامپیوتر ناگهان ریست کرده و دیگر روشن نمی شود.

یک دستگاه با مشخصات فوق که حدودا یک سال کار کرده بود برای نصب ویندوز نیاز به ورود به بایوس داشت. در هنگام ورود به بایوس قسمت secure boot  را فعال کردیم. بعد از آن بایوس اجازه بوت کردن از طریق هیچ دستگاه خارجی را به کاربر نمی داد. هنگام ورود به بایوس نیز بعد از حدود ده ثانیه بایوس ری استارت می شد و به سختی میتوانستیم که مشخصات آنرا تغییر دهیم. با وجود تنظیم بایوس و غیر فعال کردن secure boot  همچنان بایوس نا پایدار بود و در زمانهای غیر قابل پیش بینی ریست می شد.( حدود ده ثانیه) . به سایت لنوو مراجعه کردیم . در آدرس زیر یک ارتقاء بایوس بسیار مهم (Critical) وجود داشت.
https://pcsupport.lenovo.com/nl/en/produ...s/ds506467

بعد از اجراء برنامه ارتقاء بایوس تحت ویندوز سیستم مجددا خود را راه اندازی کرد. در هنگام راه اندازی مجدد و در صفحه ارتقاء بایوس ناگهان ریست شده و بعد از آن دیگر بالا نیامد. با جستجو در اینتر نت متوجه شدیم که این مشکل برای تعداد زیادی از دستگاههای این مدل خاص لنوو پیش امده است.

چاپ این بخش

  نکات ضروری در حفظ و نگهداری از لپ تاپ
ارسال‌شده توسط: الحان - 09-05-2020, 11:43 AM - انجمن: آموزش اولیه سخت افزار - بدون‌پاسخ

1- زمانی که یک لپ تاپ تهیه می‌کنید بهتر است یک آنتی ویروس مناسب نیز برای امنیت بهتر سیستم خود تهیه کنید.
2- برای تمیز کردن لپ تاپ خود تنها از وسایل مخصوص اینکار استفاده کنید ، از دستمال های پرز دار به هیچ عنوان استفاده نکنید.
3- حتما از قبل درایو های خود را دسته بندی کنید، تا برای هر کاری فضای مناسبی را در نظر گرفته باشید، فولدر بندی (پوشه) و… – درایو سی C ، را برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده نکنید، چرا که در هنگام نصب ویندوز جدید محتویات این درایو حذف می شود.
4- در هنگام تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ بسیار آرام و با ملایمت برخورد کنید، خصوصاً در هنگام لکه زدایی از صفحه نمایش، چرا که بسیار حساس می باشد.
5- از قرار دادن اجسام بر روی لپ تاپ خودداری کنید.
6- لپ تاپ ها به شدت در برابر ، نفوذ مایعات ، مانند آب ، چای ، قهوه و… حساس و آسیب پذیر هستند، پس مراقب باشید.
7- هنگام استفاده از لپ تاپ ، آن را روی پای خود قرار ندهید.
8- پیشنهاد می شود برای استفاده از لپ تاپ ، آن را روی سطح صاف و خشک و بدون لرزش قرار دهید.
9- قرار دادن لپ تاپ روی فرش و سطح پرزدار موجب آسیب به آن می شود و در محیط با گرد و غبار و رطوبت آن را قرار ندهید.
10- زمانی که از لپ تاپ استفاده نمی کنید حتما آن را خاموش کنید و یا روی حالت استراحت بگذارید.
11- در هنگام بستن لپ تاپ مراقب باشید که هیچ شی یا اشیایی مابین LCD و صفحه کلید لپ تاپ نباشید !!! زیرا باعث شکستن یا آسیب به صفحه نمایشگر می شود.
12- درایو نوری بسیار حساس است ، در مواقع ورود و خروج دیسک مراقب باشید و با ملایمت برخورد کنید.
13- توجه داشته باشید در هنگام استفاده از لپ تاپ اجازه ندهید تا باتری به کمتر از 10% برسد

چاپ این بخش

  مشکل هنگ کردن دستگاه ایسوس P5KC
ارسال‌شده توسط: پیمان - 08-26-2020, 10:22 AM - انجمن: اطلاعات عمومی در زمینه نگهداری از کامپیوتر - پاسخ‌ها (2)

دستگاه کامپیوتر رومیزی با مادر بورد ASUS P5KC در هنگام نصب ویندوز و در حال اجرای برنامه ها هنگ می کرد و تا زمان ریست هیچ عکس العملی نشان نمی داد. رم و هارد و کارت گرافیک دستگاه تست شدند ولی همگی سالم بودند.

در سایت ایسوس و بعد از بررسی بایوس دستگاه متوجه شدیم که این بایوس شماره 1105 است. بعد از ارتقاء بایوس به 1203 با استفاده از برنامه داخل ست آپ دستگاه ، مشکل هنگ کردن برطرف شد.

چاپ این بخش

  باتری لپ تاپ ایسوس شناسائی نمی شود
ارسال‌شده توسط: پیمان - 08-15-2020, 07:30 PM - انجمن: اطلاعات عمومی در زمینه نگهداری از کامپیوتر - پاسخ‌ها (3)

دستگاه لپ تاپ ایسوس برای تعوض هارد باز شده ولی موقع تست باتری آن شارژ نمی شود

مدل دستگاه ASUS Vivobook  X542UR  or  R542UR  میباشد

هنگام نصب هارد قبل از بستن پیچ های زیر دستگاه متوجه شدیم که با اینکه باتری دستگاه در بایوس شناسائی شده ولی شارژ نمی شود

در قسمت زیر لپ تاپ چند پیچ وجود دارد که با باز کردن آن باتری از مسیر خارج میشود و دیگر شارژ نمی گردد.

با بستن پیچ ها دستگاه به حالت قبل بازگشته و باتری شارژ می گردد.

چاپ این بخش

  JavaScript Tutorial
ارسال‌شده توسط: ترانه - 08-06-2020, 11:29 PM - انجمن: آموزش زبان سی C - پاسخ‌ها (2)

JavaScript is the world's most popular programming language.
JavaScript is the programming language of the Web.
JavaScript is easy to learn. Cool

چاپ این بخش

  Linear thought vs. systemic thinking
ارسال‌شده توسط: ترانه - 07-17-2020, 12:39 PM - انجمن: راهنمائی برای استفاده از تالار انجمنها - بدون‌پاسخ

Linear thought vs. systemic thinking

Linear Thought:

Seen only one cause for each phenomenon
Fragments knowledge into disciplines
Isolates pieces of the system to study
Proposes partial simplistic solutions


Systemic thinking:

Multitude of interacting factors
Integrates knowledge across disciplines
Looks for the order implicit in the system
Gets at the root of the problem by addressing systemic issues

چاپ این بخش

  Unity in Consultation
ارسال‌شده توسط: ترانه - 07-10-2020, 11:38 PM - انجمن: راهنمائی برای استفاده از تالار انجمنها - بدون‌پاسخ

During the meeting, we can each monitor our behavior so that the ways in which we
express ourselves contribute both to the search for truth and to a spirit of unity. The following
guidelines can help us to do so:

1) presenting our ideas with clarity, courtesy, dignity, and moderation;

2) sharing what our conscience dictates, even when we fear that no one else will
understand or accept what we say;

3) showing detachment from our ideas, clarifying them if necessary, but avoiding stubborn
insistence that others accept them;

4) treating others’ opinions with respect—listening with empathy and the genuine desire
to be educated about their point of view, without ever mocking, deprecating, or
ridiculing any person or idea;

5) avoiding anger or distress when others present ideas contrary to our own or seem to
disregard our contributions.

چاپ این بخش

  Qualities for Consultation
ارسال‌شده توسط: ترانه - 07-10-2020, 11:33 PM - انجمن: راهنمائی برای استفاده از تالار انجمنها - بدون‌پاسخ

It is easier to broaden our understanding of the truth and to make wise, just decisions
through consultation when we practice the following qualities:

1) Sincerity and purity of motive. We desire to understand more of the truth and not
simply impose our own ideas or favor our own personal interests.

2) Radiance of spirit. We display a friendly and receptive demeanor and are optimistic
and enthusiastic. We look for the positive elements in every idea.

3) Detachment. Once we have contributed an idea, we consider that it belongs to the group
and do not get upset if others change it or offer opposing ideas.

4) Commitment to truth. We are passionate about the search for truth and are committed to
the practice of principles, such as unity, truthfulness, and justice.

5) Modesty and humility. We do not boast or try to put ourselves above others. We
recognize that our understanding is limited.

6) Patience. If it is hard to reach a decision, we keep calm. We do not complain about
others. Neither do we accept an unsuitable decision just because we are tired.

7) Spirit of service. We are collaborators and willingly offer to help with whatever needs
to be done.

چاپ این بخش